logo

Başkan Seçer, MESKİ yatırımlarını anlattı

Başkan Seçer, MESKİ yatırımlarını anlattı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MESKİ Kasım Ayı Olağan Genel Kurulu’nda göreve geldiklerinden bu yana 13 ilçede yaptıkları, devam ettirdikleri ve planladıkları yatırımları kalem kalem anlattı. Göreve geldiklerinden bu yana MESKİ’nin başlayan ve biten işlerinin tutarının 205.9 milyon lira olduğunu ifade eden Seçer, Pamukluk Barajı’nın devreye alınmasıyla birlikte Mersin’de bir yüzyıl boyunca içmesuyu sorunu yaşanmayacağını söyledi.

MESKİ’nin 19 ayda yaptığı hizmetleri rakamlarla ilçe ilçe Meclis üyelerine anlatan Seçer, devam eden ve planlanan içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu alt yapı çalışmalarını kamuoyu ile paylaştı. Seçer; “Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar devam eden ama bizden önceki süreçte başlamış ve biten toplam işlerimizin miktarı 205 milyon 925 bin lira. Bizden önceki dönemde bir kısmı başlamış, bir kısmı planlanmış, biz başlatmışız ve bitirmişiz. Bunlar içmesuyu yatırımı olarak 32 milyon 852 bin lira, kanalizasyon yatırımı olarak 35 milyon 701 bin lira, atıksu arıtma tesisi 121 milyon 294 bin lira, toplamda yağmursuyu yatırımı 15 milyon 112 bin lira ve muhtelif işler 965 bin lira olmak üzere söylediğim gibi 205 milyon 925 bin liralık işleri tamamlamışız” dedi. 2020 yılı içerisinde devam eden içmesuyu yatırımlarının toplamını paylaşan Seçer, “Bizim dönemimizde başlayan, devam eden içmesuyu yatırımlarımızın toplamı 81 milyon 644 bin lira” diye konuştu.

 “Anamur için hayati bir proje”

Anamur Otluca’da hayata geçirilecek projenin önemine dikkat çeken Seçer, “Yine Anamur Otluca, Sayın Başkan’ın da gayet iyi bildiği, beraberce de takip ettiğimiz, kendisine katkılarından dolayı da teşekkür ediyorum. Beraber gidip İller Bankası Genel Müdürlüğü’nde de bir dizi temaslarda da bulunuyoruz. Kendisi ayrı gittiğinde de uğraşıyor. Ben de ayrı gittiğimde uğraşıyorum. Çok önemli. Bu Anamur için çok önemli bir proje, hayati bir proje. 160 milyonun üzerinde bir proje. Daha önce bazı çalışmalar olmuş ama biz yeni bir format attık. Çok uzun vadeli Japon kredisi konusunda çalışmalar var. İnşallah tamamlayacağız o projeyi” ifadelerini kullandı.

“Pamukluk’la bir yüzyıl Mersin’de içmesuyu fiyatları, sıkıntısı ve sorunu konuşulmayacak”

Mersin merkez ilçelerdeki içmesuyu ihtiyacının yaklaşık %80-85’ini Tarsus’taki Berdan Havzası’ndan alınan suyla beslediklerini ifade eden Seçer, “Ancak Pamukluk Barajı’nın İçmesuyu Hattı’nın devreye girmesi durumunda, su konusunda Mersin’de her şey topyekûn değişecek. Çok önemli bir proje. Gerçekten bir yüzyıl Mersin’de belki artık içmesuyu, içmesuyu eksikliği, içmesuyu fiyatları, sıkıntısı, sorunu konuşulmayacak bir proje. Bu konuda temaslarda bulunduk. Sayın DSİ Genel Müdürümüz ile görüştük. Konu ile ilgili genel müdür yardımcımızla, daire başkanı ile önceki hafta gitmiştik. MESKİ Genel Müdür Vekilimiz ve MESKİ’den Sorumlu Danışmanım Ertan Bey ile beraber ve daha sonra Lütfi Bey’i ziyaret ettik. Onunla da bu konuyu çok detaylı konuştuk. Hülasa geldiğimiz nokta 2021 programına alındı. DSİ bunu aldı. Bütçeye de koydu. Tabi sizlerin de desteğine ihtiyacımız var. Orada biliyorsunuz su tutma işlemleri başlayacak” dedi.

“600 milyon değerinde bir yatırım”

Kendilerine destek veren DSİ yöneticilerine ve Lütfi Elvan’a teşekkür eden Seçer, “Pamukluk Barajı’nın sulama konusu var, bir de içmesuyu temini konusu var. Bizim orada birçok ön yatırımlar yapılmış, tüneller yapılmış, içmesuyu ile ilgili. Sadece isale hattı duruyor. Daha önce ihale yapılmış, ihale bozulmuş, orada bazı olağanüstü gelişmeler olmuş ekonomide. İhaleyi fes etmek zorunda kalınmış. Her şey hazır, bir dokunuş. Bunu hep beraber yaparsak DSİ çok kısa sürede yapacak bunu. Ama biz borçlanacağız, bizi borçlandıracak. MESKİ ödeyecek bunu. Tabi ki uzun yıllara sari. Yaklaşık olarak 600 milyon değerinde bir yatırım. Son derece önemli bir yatırım Mersin için. Sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Bugüne kadar bu konuda bizlere destek veren DSİ’nin yöneticilerine ve Sayın Lütfi Elvan’a da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Başkan Seçer’in Meclis üyelerine aktardığı MESKİ yatırımları arasında Anamur’a ve Bozyazı’ya yapılan yatırımlar şöyle:

Anamur İlçesi Çamlıpınaralanı-Ören Mahalleleri İçmesuyu Terfi ve İsale Hattı Yapım İşi:  03.06.2020 tarihinde ihalesi yapıldı. 06.07.2020 tarihinde sözleşmesi imzalandı. Yapım işi kapsamında muhtelif çaplarda 9.926 metre içmesuyu hattı imalatı yapılacak. Yatırım tutarı 1.336.585,36-TL.

Bozyazı İlçesi, Gözce, Gözsüzce Mahalleleri İçmesuyu Terfi ve Şebeke Hattı Yapım İşi: 18.09.2020 tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlandı. Muhtelif çaplarda 29.246 metre içmesuyu şebekesi imalatları yapılacak. Yatırım tutarı 3.787.800,00-TL.

2020 Yılı İçerisinde Planlanan İçmesuyu Yatırımları:

Bozyazı İlçesi Çandır İçmesuyu Tesisi Yapım İşi Bozyazı İlçesi Çandır İçmesuyu Tesisi Yapım İşi: Proje hazırlıkları devam ediyor ve tamamlanmasına müteakip ihalesine çıkılacak. Yapım işi kapsamında yaklaşık 10 km içmesuyu şebekesi yapılacak. Yatırım tutarı 3.200.000,00-TL.

Anamur İlçesi Sarıağaç Mahallesi İçmesuyu Şebekesi Yapım İşi: Proje çalışması tamamlandı ve ENH izni sonrasında ihale edilecek. Yapım işi kapsamında yaklaşık 5 km içmesuyu şebekesi yapılacak. Yatırım tutarı 2.400.000,00-TL.

Anamur İlçesi Çukurabanoz Mahallesi İçmesuyu Şebekesi Yapım İşi: Proje çalışması tamamlandı ve ENH izni sonrasında ihale edilecek. Yapım işi kapsamında yaklaşık 10 km içmesuyu şebekesi yapılacak. Yatırım tutarı 3.600.000,00-TL.

2020 yılı Performans Programındaki Öncelikli Planlanan Yağmursuyu Yatırımları:

Anamur İlçesi, Muhtelif Mahallelerde Yağmursuyu Hattı Yapım İşi: Yapım işi ile muhtelif ebatlarda 3.21 km betonarme menfez ve yağmursuyu boruları ile yağmursuyu imalatları yapılacak. Yatırım tutarı 4.240.625.35 TL.

Etiketler: »
#

SENDE YORUM YAZ