logo

Anamur ve Siyasi Arena

Anamur’da neler oluyor?

Özellikle de siyasi gelişmeler bakımından bu soruyu özelleştirdiğimizde, Anamur’un siyasi atmosferinde neler oluyor, neler gerçekleşiyor, önümüzdeki yerel seçimler nelere gebe? diye bir soru sormanın çok daha makul ve mantıklı olduğunu söyleyebilirim.

Elbette ki yaşanan gelişmeler önümüzdeki yerel seçimlerde Anamur’da nasıl bir siyasi atmosferle karşılaşacağımıza ilişkin önemli ipuçları sunuyor.

Ülke genelinde yaşanan gelişmelerin Anamur’u da doğrudan doğruya etkilediğini belirtelim. Sözgelimi Ankara’da genel merkezlerden yayılan, medyaya da yansıyan, bazen yansımayan haberler ve söylemlerin anında Anamur’da bir karşılık bulduğunu ifade etmeden olmaz.

Milliyetçi Hareket Partisi lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin bazı illere ve ilçelere yönelik belediye başkan adaylarının ismini vermesi Anamur’da MHP’nin adayına ilişkin merakları arttırdı.

Anamur’da MHP’nin başkan adayı kim olacak? Mehmet Türe ile yoluna devam edecek mi yoksa sürpriz adaylar görmemiz acaba muhtemel mi? Elbette ki bu konudaki merakımızın çok kısa bir süre sonra giderileceğini düşünüyorum. Anamur’un yanında Bozyazı’nın da bu merakı en az Anamur kadar taşıdığını biliyorum, gözlemliyorum. Bozyazı’da ne olacağı ise ayrı bir merak konusu elbette…

Anamur’daki başkan adaylarının kesinleşmesinin de önümüzdeki günlerde muhtemel bir gelişme olacağını söyleyelim. Bayramdan sonra bu bakımdan Anamur’daki siyasi atmosferin adeta bir arenaya dönüşeceğini tahmin edebilirsiniz.

Ancak unutmamak gerekir ki Anamur sadece merkezinden ibaret değil. Anamur’un belde ve köyleri de bu hareketlilikten payına düşeni alacaktır. Adaylığı kesinleşen siyasilerin önümüzdeki günlerde Anamur’un merkeziyle birlikte belde, köy ve mahallelerini karış karış gezmesi gerekmekte. Başarının altın sırlarından biri de işte bu…

Yerel seçimlerde seçmenler kendileriyle temas kuran, el sıkışan, bir merhabayı esirgemeyen ve sıcak, samimi ilişkiler geliştirebilen başkan adaylarını tercih ederler. Bu konuda elbette siyasi partinin taşıdığı kimlik ve insanlarda karşılığını bulan algı da oldukça önemli. Ancak zaman zaman özellikle de yerel seçimlerde adayın önemli bir figür haline geldiğini belirtelim.

Seçmenler başka bir partiye gönül vermiş olsa dahi, diğer partinin belediye başkan adayına oy verebilmektedir. Bu noktada aday faktörünün devreye girdiğini söyleyebiliriz.

Bunun için de adayların kendilerini kamuoyuna iyi tanıtmaları, sesini gür bir şekilde duyurabilmesi önem kazanmaktadır. Adayların önümüzdeki günlerde seçmenle sıcak temas kurması ve basına kendisini iyi anlatabilmesi gerekiyor.

Bu bakımdan hiçbir aday, sadece partisinin etkisiyle, gücüyle hareket etmemeli, kendi siyasi gücünü de ortaya koyabilmelidir. Yoksa işlerin istenildiği gibi gitmediğini zaman içerisinde, daha sandığa gitmeden anlayacaklardır.

Elbette ki son söz seçmenindir ve bu da sandıkta söylenir.

Son söz seçmenin olduğuna göre seçmenlerin aday adaylarının hangisinin adaylık koltuğuna oturacağı konusundaki düşüncesinin de önemsenmesi gerektiğini belirtelim.

Anamur Gündem gazetesi olarak Anamur’un her konuda olduğu gibi yerel seçimlerle ilgili nabzını tuttuğumuzu ve okuyucularımızla paylaştığımızı çok iyi biliyorsunuz.

Bu bakımdan gazetemizin web sitesinde yerel seçimlerle ilgili gerçekleştirdiğimiz anketimizin, Anamur’da seçmenin hangi siyasi partide, hangi adayı görmek istediğini belirtmesi bakımından önem taşıdığını söylemek isterim.

Bu veriler elbette kesin sonuçlar değildir ama Anamur’daki seçmenin beklentilerini yansıtması bakımından önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Bakalım anketimizde nasıl bir tablo var?

Cumhuriyet Halk Partisi nezdinde adı geçen isimlere şöyle bir baktığımızda ciddi bir yarışın olduğunu söyleyebiliriz. CHP’de eski başkanlarımızdan M. Suphi Alp’in az bir farkla da olsa önde olduğunu görebiliyoruz. Onu arkasından sırasıyla Nevin Özel, Ayhan Güzel, Gökçin Yalçın ve Mehmet Oktan takip ediyor.

MHP’de ise Mehmet Türe’nin açık ara önde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Aziz Doluoğlu’nu da ayrıca belirtmekte fayda var.

AKP’de ise Ahmet Doğan’ın önde olduğunu görüyoruz. Atilla Olçum ve Bahir Aslangil onu sırasıyla takip eden kişiler.

Yerel seçimlerin en heyecanla beklendiği bir aşamasını yaşıyoruz şu anda. Aday adayları var ancak hangilerinin adaylığının kesinleşeceğini henüz bilmiyoruz. Bu noktada siyasi partilerin farklı parametreler çerçevesinde adaylarını belirlediğini unutmayalım. Ancak siyasi partiler açısından en önemli parametrelerden birinin de seçmenin beklentisi olduğunu söylemekte fayda var.

Bu noktada medyada yer almanın, basında aday adaylarının kendilerini cesurca ifade edebilmelerinin halkın nezdinde önemli bir veri olduğunu hatırlatmaya bile gerek yok sanırım.

Bakalım adaylıklar kimlere nasip olacak?

Adaylar belli olduktan sonra siyasi partilerin Anamur’da neler yapacağını, hangi projelerle seçmenin karşısına çıkacağını göreceğiz.

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN…….

 

 

 

 

#

SENDE YORUM YAZ